Balafon v muzikoterapii

Balafon v muzikoterapii

Balafon je další hudební nástroj, který byl pořízen do nové muzikoterapeutické místnosti.
Jedná se o západoafrický dřevěný perkusní idiofon. Tradičně je ve své domovině používán při slavnostech a rituálech. Balafon může znít sólově, ve skupině nebo jako součást hudebního souboru, většinou je doprovázen zpěvem a bubny. Na pevné dřevěné konstrukci nástroje jsou kůží připevněny jednotlivé klávesy vyrobené ze dřeva (Pterocarpus erinaceus) a pod ně jsou zavěšeny rezonátory z dýní calebasa. Klávesy bývají laděny v tetratonice, pentatonice nebo heptatonické stupnici. Rozeznívají se úderem paliček, jejichž konce jsou opatřeny gumou.
Balafon pořízený do naší muzikoterapeutické místnosti byl vyroben na západním pobřeží Afriky ve státě Burkina Faso, má 21 kláves laděných v pentatonice.
V celostní muzikoterapii používáme balafon při aktivních technikách. Jeho zvuk je příjemně barevný a příjemně nepříliš hlasitý. Hra je jednoduchá a podporuje tvořivost. Velikost našeho nástroje umožňuje současnou hru hned několika dětí zároveň. Díky společné hře můžeme podporovat a usměrňovat vztahy mezi dětmi ve skupině, soulad, vzájemné naslouchání a respekt. Zároveň všichni vnímají  a naslouchají příjemně znějícím tónům rytmicky melodické hry.

Mgr. Veronika Faltusová
speciální pedagog, muzikoterapeut

Menu